Mikor?

Mit?

Hol?

Hagyományaink vendégségben 2020 Határtalan nemzetiségek

Hagyományőrzés

2020. szeptember 5.

9.00 – 17.00

Tájházigazgatóság idei programján a látogatók megismerkedhetnek a nemzetiségi tájházakkal és a hozzájuk kapcsolódó közösségekkel, táncegyüttesekkel, dalkörökkel. A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség képviselői közös éneklésre és táncra hívják a Skanzenbe érkezőket. Bemutatják a magyarországi nemzetiségekre jellemző viseleteket, melyet a látogatók magukra ölthetnek, valamint tűvel, fával, fonallal és más egyéb kellékekkel kipróbálhatják kézügyességüket. A szakmai program keretében viseletbemutatót és kamarakiállítást láthathank az érdeklődők.

A programok helyszíne a Felföldi mezőváros és Észak-Magyarország tájegységek a szentendrei Skanzenben.

Színpadi program 

Konferál: Volter Domonkos

9:40-9:55 Suferini Szerb Néptánccsoport – Battonya

10:00-10:15 Boglarer Weisse Rosen Tanzgruppe  ̶  Vértesboglár

10:20-10:35 Budakeszi Hagyományőrző Kör Férfi Dalárdája

10:40-10:55 Ecseri Zöld Koszorú Néptáncegyüttes: Ecseri szlovák táncok

11:00-11:15 Lochberg Regionális Tánccsoport  ̶  Zsámbék: Buda-hegyvidéki sváb táncok

(Kísér: Die Spitzbuben)

11:20-11:35 Nyisztor György Hagyományőrző Néptánc Együttes  ̶   Méhkerék: Leánytánc, Joc

Kísér Rácz Zoltán és zenekara

11:40-11:55 Nagytarcsai Rozmaring Néptánc Egyesület
12:00-12:15 Komlóskai Ruszin Nemzetiségi Népdalkör
12:20-12:35 Nagytarcsai Hagyományőrző Kulturális Egyesület: Nagytarcsai bál
13:00-13:30 Jubileumi oklevelek átadása, utána faültetés

13:30-15:00 Szünet (Főtér: Hazai és hazai nemzetiségi viseleteink élőben, zenei kíséret: Sergő Zenekar)

15:00-15:15 Felsőtárkányi Nyugdíjas Asszonykórus: Felsőtárkányi dalcsokor

Felsőtárkányi Hagyományőrző Közalapítvány Mankucka csoportja: Felsőtárkányi táncok. Kísér a Tekergő Zenekar

15:20-15:35 Virtus Kamara Ifjúsági Táncegyüttes

15:40-15:55 Biser Tánccsoport  ̶  Dusnok: Dusnoki rác lakodalmas (Kísér: Zabavna Industrija)

16:00-16:15 Népzene Erdélyből – Énekel: Fekete Bori, Muzsikál: Mészáros Erzsébet (hegedű), Mészáros Vince (kontra), Hermann Mária (kisbőgő)

16:20-16:35 Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes: Mórágyi sváb táncok (Kíséri: a táncegyüttes saját zenekara)

16:40-17:00 Népzene az erdélyi Mezőségből – Énekel: Fekete Bori, Muzsikál: Mészáros Erzsébet (hegedű), Mészáros Vince (kontra), Hermann Mária (kisbőgő)

Szakmai program 

Kamarakiállítás

Zorkóczy Miklósné Lázi Éva Népművészet Mesterének nemzetiségi viseletbe öltözött babákat bemutató munkái

Viseletbemutató – Hazai és hazai nemzetiségi viseleteink élőben

Zenei kíséret: Sergő Zenekar

Konferál: Volter Domonkos

13:30 – 13:35Moderátori köszöntő – Kmellár Viktória, népajzos muzeológus (Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága)
13:40 – 13:55Dr. Király Katalin, igazgató (Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete)A magyarországi szlovákság viseletei
14:00 – 14:15Kiss Erika, közművelődés szervező (Sárközi Tájház, Decs)A Sárköz népviseletének bemutatása
14:20 – 14:35Dr. Filus Erika, igazgató (kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum)Az életkor jelzése a kiskőrösi szlovák viseletben
14:40 – 14:45Nádas Anna, múzeumpedagógus (Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház) A Budakeszi német nemzetiségi viseletei
14:45 – 14:50Donáth Csaba, együttesvezető (Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes)
Német nemzetiségi viseletek Mórágyon
14:50 – 14:55Fuchs Szandra Titanilla, együttesvezető (Lochberg Regionális Tánccsoport – Zsámbék)A Zsámbékon élő német nemzetiségi viseletek

Programok a portákon

A római számok a Skanzen térképen található elhelyezkedést jelölik (Skanzen térkép kapható a bejárati épület Információs pultjánál.)

ÉSZAK-MAGYARORSZÁGI FALU TÁJEGYSÉG (I.)

Bodrogkisfaludi Tájház 

Helyszín: Noszvaji pinceház I-1.

– kézműves foglalkozás, a tájház bemutatása szóróanyagokon keresztül

Tordasi Tájház

Helyszín: Szomolyai pinceház I-2.

– tablós kiállítás a tájházról és a település szülöttéről, Sajnovics Jánosról

Biser Tánccsoport

Helyszín: Karancskeszi lakóház udvara I-5.

– hajfonás, népi játékok, hímzés

– 11:00 dusnoki táncok tanítása

Nagytarcsai Rozmaring Néptánc Egyesület

Helyszín: Novaji lakóház I-8. 

– gyermek néptánccsoport, mintarajzolás

Nagytarcsai Múzeumi Kiállítóhely

Nagytarcsai Hagyományőrző Kulturális Egyesület

Helyszín: Nemesradnóti lakóház I-9.

– szlovák népdalok tanítása

– 10:00-tól nagytarcsai szlovák tánc tanítása

– hímzés és mintarajzolás

Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház, Tiszafüred 

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

– fazekas program, Tisza-tóhoz kötődő finomságok kóstoltatása

Bakonybéli Tájház

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

– kézműves foglalkozás, mesterségbemutató (bőr és fa), 

Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény, Budaörs

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

– az intézmény bemutatása

Felsőtárkányi Tájház

Helyszín: Erdőhorváti lakóház I-11.

– réteshúzás bemutató és rétes kóstoltatás, asszonykórus, néptánccsoport

Ruszin Tájház, Komlóska

Helyszín: Filkeházai lakóház I-12.

– Ruszin Nemzetiségi Népdalkör, minikiállítás, grízes lángos kóstoltatás

Mórágyi Helytörténeti Gyűjtemény

Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes

Helyszín: Erdőhorváti módszertani ház I-13.

– képes anyag vetítése a Mórágyi Helytörténeti Gyűjteményről

– 12:00 mórágyi sváb táncok tanítása

Német Nemzetiségi Tájház, Vértesboglár 

Helyszín: Cselédlakások I-19

– gasztronómiai bemutató (borleves – kvircedlivel; dinsztelt kolbász), filmvetítés

Suferini Szerb Néptánccsoport

Helyszín: Cselédlakások I-19

– viselet kiállítás, népdaltanítás, csésznica kóstoltatás, kézműves foglalkozás

FELFÖLDI MEZŐVÁROS TÁJEGYSÉG (II.)

„Villa Scederkyn” Tájház Tiszaújváros 

Helyszín: Tállyai lakóház II-1.

– bemutatkozó kiállítás (fotók, tablók, roll up-ok)

Nyisztor György Hagyományőrző Néptánc Együttes 

Helyszín: Tokaji lakóház II-2.

– 13:00 méhkeréki román táncok tanítása

– román csujjogatások tanítása

– almás pite kóstolás

Szent Vendel Domborműves Lakóház, Zsámbék

Helyszín: Hejcei lakóház II-3.

– fafaragás, kiadványok megjelenítése a tájházról

Lochberg Regionális Tánccsoport, Zsámbék

Helyszín: Hejcei lakóház II-3.

– 16:00 zsámbéki sváb táncok tanítása

– bútorfestés, süteménykóstolás

Ecseri Zöld Koszorú Táncegyüttes

Helyszín: Erdőbényei lakóház II-4.

– Lakodalmas kalács kóstolás

– Kosárfonás

– 15:00 ecseri szlovák táncok tanítása

Sergő Zenekar

Helyszín: Mádi kereskedőház II-8.

– Magyar és nemzetiségi dallamok

Szlovák Tájház, Kiskőrös

Helyszín: Gyöngyösi polgárház II-9.

– viselet bemutatása és felpróbálása

– hímzésminták színezése

– papírbabák öltöztetése

– ruhatervezés

– szlovák dalok tanítása

– ételkészítés

– játékok

Zsellérház, Nagyréde

Helyszín: Gyöngyösi iparosház II-10.

– asszonykórus, férfi dalárda, citerazenekar, néptánccsoport, kézműves foglalkozás 

Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház

Helyszín: Mádi kapásház II-11.

– férfi dalárda és harmonikás, sváb fánk kóstoló

Kakas Ház, Átány

Helyszín: Mádi kapásház II-11.

– tájház bemutatása, sütemény kóstoltatás

A programváltozás jogát fenntartjuk.

forrás:skanzen.hu

További programok

2024. 03. 17.
Medveébresztő a Medveotthonban
Családos/gyermekes
MEGNÉZEM!
2024. 03. 02.
A Délkeleti-Börzsöny peremén 40/25/15/8 km teljesítménytúra
Bakancsos
MEGNÉZEM!
2024. 03. 09.
XIII. Dunakanyar Kézműves Kiállítás és Vásár
Családos/gyermekes
MEGNÉZEM!
MUTASD AZ
ÖSSZES PROGRAMOT!
Impresszum