Középkori várfal, kapu, bástya, az egykori Török Birodalom északnyugati irányban fellelhető legtávolabbi dzsámija Esztergom Vízivárosában.
A rekonstruált reneszánsz vízgép a Veprech-toronyban.
400 ÉVES TÖRTÉNELEM EGY ÉPÜLETBEN
Egy látogató írta a múzeum vendégkönyvébe, hogy nem gondolta volna, mennyi történet kötődik egy ilyen kis helyhez. Valóban így van, hiszen akár a római korba is visszamehetünk a történet kezdetéig. Ha a falak beszélni tudnának, vajon mennyi mindent el tudnának mesélni Árpád-házi királyaink udvarának életéről, a Török Hódoltság idejéről, majd a török utáni életről, az iparosításról a mai napig! Aki ellátogat hozzánk, ízelítőt kaphat a hely történetéből történész munkatársunk előadásában. Az állandó kiállítás mellett időszakos tárlatokkal is várjuk az igényes kultúra kedvelőit.
A HELYREÁLLÍTOTT ÉPÜLETEGYÜTTES
Miután megtekintettük a dzsámit, nem mehetünk el szó nélkül a dzsámi körül elterülő komplexum mellett. Ez északon a Malom-bástya, amely több korábbi, középkori épületmaradványt is rejt magában. Az itt látható épületek közül az úgynevezett Veprech-tornyot említették először, mégpedig IV. Béla király egy 1239-es oklevelében. Szintén a Malom-bástyában található a felújított vízkerék, amely helyén a reneszánsz kor idején egy vízemelő szerkezet állt, amely a királyi várat látta el vízzel 210 éven keresztül. A gyilokjárón dél felé áthaladva a Rózsakertbe érkezünk, ahol a feltárt középkori út mellett egy kút is fogadja a látogatókat.
forrás:facebook.com/Dzsami.Veprech.torony, www.esztergomidzsami.hu