Mikor?

Mit?

Hol?

Bajdázói-tó – Királyrét

Kirándulás

Királyrét
Nyitvatartás

Minden nap nyitva


Királyrét
Bármikor látogatható
Hétfő:
Kedd:
Szerda:
Csütörtök:
Péntek:
Szombat:
Vasárnap:

Királyrétről egy kellemes sétával érjük el a hangulatos, változatos vízi világáról ismert tavat.

A mai Királyrét a középkorban uralkodóink kedvelt vadászhelye volt, azonban a 18. században már az itt folyó vaskohászatról volt ismert. 1778-tól állt működésbe a vaskohó, melyhez hámor is tartozott – ez egy olyan ipartelep, ahol a vasat nagyméretű, súlyos kalapácsokkal dolgozták fel. A vasmű 1791-ig működött; ezalatt sokféle jó minőségű öntött- és kovácsoltvas-árut termelt.

Az idilli környezetben elterülő állóvíz létrejötte hasonló a közeli Királyréti-horgásztóéhoz: eredetileg a vasmű folyamatos vízellátása miatt gátolták el. A vasgyár megszűnése után a faúsztatást segítette az eredetileg öt tóból álló rendszer, amelyből már csak az említett kettő létezik. 

A korabeli leírások szerint az üzem bezárását a hajtóvíz gyakori hiánya okozta, ami évente legfeljebb 6 hónapig állt rendelkezésre. A vasmű egyes részei 1900-ban még álltak, sőt néhány romja még 1920-ban is megvolt. Napjainkban csak a salakhányó, valamint a hajtóvíz biztosítását szolgáló öt vízduzzasztó és a vízvezető árokrendszer nyomai láthatók. 

A különleges vizes élőhely a közelmúltra jelentősen eliszaposodott, ezért medrét 2010-ben rekultiválták. A vízi világ megfigyelésére késő tavasztól kora őszig érdemes érkezni a helyszínre. Itt tanyázik hazánk egyetlen teknősfaja, a mocsári teknős. Ha óvatosan közelítünk a vízhez, láthatjuk őket úszni a felszín fölé kidugott fejjel, vagy éppen napfürdőzni a vastagabb fatörzseken. Vigyázzunk rájuk, mert – mint hazánkban minden kétéltű és hüllő – védett.

A tó környékén él a jellegzetesen kékes színű jégmadár, a nádasban megbújó vöcsök és néhány vadkacsa is. Ha tavasztól többször visszatérünk ide, a békák metamorfózisát követhetjük szemmel a petétől az ebihalon át a kifejlett hüllőig. A vízfelszín alatt piócákat, felette pedig a szitakötők táncát figyelhetjük meg. Érdekesség, hogy az itt is fellelhető kockás sikló életvitele sokkal inkább a vízhez kötött, mint a vízisiklóé, amivel szintén találkozhatunk a tó partján.

Érdemes a tavat a Királyréti tanösvényen körülsétálni, hogy jobban megismerkedjünk a környékkel és hangulatával. Északnyugati oldalán találjuk a tavat tápláló forrást.

forrás:www.termeszetjaro.hu

További látnivalók

Dunakanyar Falatozó – Nagymaros
Gasztro
MEGNÉZEM!
Zsengélő Café – Verőce
Gasztro
MEGNÉZEM!
KóborMacska Fogadó – Verőce
szállás
MEGNÉZEM!
MUTASD AZ
ÖSSZES LÁTNIVALÓT!
Impresszum