A ház nemcsak a hagyományos értelemben vett múzeum, hanem több annál. Az alapítók célja az volt, hogy minél hűségesebben őrizzék meg és mutassák be a Szőnyi műveket és azt a miliőt, azt a környezetet, ahol a művek születtek. Így a múzeumlátogatóknak abban a ritka élményben lehet részük, hogy beléphetnek egy már nem létező világba, megismerhetik a műhely, a műterem nézőktől egyébként elzárt relikviáit, átérezhetik a hely szellemét. Abban a térben láthatják a képeket, ahol azok a legautentikusabbak: születésük színhelyén.
A múzeum állandó kiállításán a mester minden alkotói korszakából látható egy-egy jelentős festmény, olyan remekművek, mint a Kerti pad, a Reggel, az Este Zebegényben, vagy A falu ősszel. Időszaki tárlatokon tekinthetők meg több ezer darabból álló grafikai életművének legszebb darabjai, a kiállítás sorozat címe: Egy raktár rejtett kincsei. Tanítványainak, pályatársainak munkáit a Tisztelet a Mesternek és A zebegényi művészkolónia sorozatok keretében ismerhetik meg a látogatók.
A múzeumalapítással egy időben hozta létre az első múzeumigazgató, Dániel Kornél a Szőnyi Istvánról elnevezett képzőművészeti szabadiskolát a több holdas Szőnyi kertben, mely a Szőnyi István Baráti Kör Egyesület szervezésében azóta is folyamatosan működik. „E Magyarországon egyedülálló képzési típus a századelő francia szabadiskoláinak szellemi utóda, de koncepciójában közel áll Nagybányához, s némiképp a két háború közötti jeles mesterek, többek között a Szőnyi István által vezetett szabadiskolákhoz is. Az iskola alapítói tehát azt a célt tűzték maguk elé, hogy a növendékeket – bárhonnan is jöttek – megismertessék a művészet alapvető sajátosságaival, s az arra rátermetteket elindítsák a magasabb szint felé vezető úton. (Hann Ferenc: 25 éves a zebegényi Szőnyi István Nyári Képzőművészeti Szabadiskola, 1987)
Az oktatás egy és több hetes turnusokban, öt-hat szakon folyik, kiváló művészek és művészettörténészek irányításával. 1987 óta ifjúsági szabadiskolával bővült a képzés. A kilenc és tizenöt év közötti korosztály két hétig tanulhat, ismerkedhet a rajzolás, a festészet, a kerámia, a tűzzománc mesterfogásaival.
A hagyományos, több évtizedes múltra visszatekintő szabadiskolák mellett 2010-től bővült a kulturális kínálat. Agyagos, festő, kobzos és fényrózsa tábor indult, főleg a fiatalabb korosztályok számára, ahol a gyerekek élményszerűen ismerkedhetnek a természet erőivel, elemeivel, a magyar néphagyományok (kézműves tevékenységek, népzene, néptánc, népmesék) segítségével.
A múzeum, a kert élő, állandóan megújuló programjaival várja a látogatókat. Érdemes újra visszatérni ide azoknak is, akik már jártak itt, mert mindig találnak valami érdekes felfedezni valót a művészet és a természet e páratlan találkozásának miliőjében.A Szőnyi István Emlékmúzeum fenntartója 2017. január 1-től Zebegény Község Önkormányzata.A honlap fenntartója a Szőnyi István Alapítvány.
Az alapítvány működését és szakmai munkáját a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja.
forrás: szonyimuzeum
Információk
Nyitvatartás: hétfő kivételével naponta
nyári nyitvatartás: március 1- október 31.
Kedd – Vasárnap 10.00-18.00
téli nyitvatartás:
november 1- február 28.
Péntek – Vasárnap 10.00-16.00
Ettől eltérő időpontban csoportok számára előzetes bejelentkezés szükséges.KutatószolgálatHétfő-kedd 10-14 óráig, előre egyeztetett időpontban.
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy az egyes kiállítóterekben a szűk térre, valamint műtárgyvédelmi okokra való tekintettel, maximum 20 fő tartózkodhat (állandó, időszaki kiállítás). Amennyiben tárlatvezetést is kérnek, két tárlatvezetést tartunk. (lsd. lent)
Kérjük, 10 fő feletti csoport esetén a látogatási igényüket a kapcsolat alatt olvasható elérhetőségek valamelyikén jelezzék!
Jegyárak:
Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy múzeumunkban csak készpénzfizetés lehetséges!
Kérjük, a kedvezményre, valamint az ingyenes belépésre jogosító dokumentumaikat mindenképp hozzák magukkal, a pénztárnál ellenőrizhetik a kollégáink.
Belépőjegyen felül fizetendő programjegyek:
Magyar nyelvű tárlatvezetés (kb. 30 perc)
– 5 fő alatt: 1000 Ft/ csoport
– 5-10 fő között: 2000 Ft/ csoport
– 10-20 fő között: 3000 Ft/ csoport
– 20 fő felett: két tárlatvezetési díj
Angol/német nyelvű tárlatvezetés (kb. 30 perc)
Előzetes regisztráció szükséges!
– 10 fő alatt: 2500 Ft/ csoport
– 10-20 fő között: 3500 Ft/ csoport
– 20 fő felett: két tárlatvezetési díj
Múzeumpedagógia
– 60 perces foglalkozás: 600 Ft/ fő
– 90 perces foglalkozás: 900 Ft/ fő
Múzeumi tematikus községi séták (kb. 90 perc)
– Séta Szőnyi nyomában: 1000 Ft/ fő
– Művészek Zebegényben: 1000 Ft/ fő
– Trianoni séta: 1000 Ft/ fő
Archív fotókkal kiegészített tárlatvezetés (kb. 30 perc)
– tárlatvezetési díj/ csoport + 500 Ft/ fő
Filmvetítés (kb. 30 perc)
– 300 Ft/ fő
Kiállításainkat ingyenesen látogathatják:
Ünnepi nyitvatartásunk 2020-ban: